מדרסים לחולי סוכרת

מדרסים לסוכרתיים מותאמים אישית ונעליים ייעודיות לחולי סוכרת הם חלק מפרוטוקול הטיפול בסוכרתיים, במיוחד אלו שאובחנו גם כסובלים מנוירופתיה על רקע הסוכרת. מדוע?

סוכרת היא מחלה שפוגעת במנגנון חילוף החומרים בגוף, במאזן הסוכרים בתאים ובדם. מה שפחות ידוע הוא שהיא פוגעת בהדרגתיות, אך בהתמדה בכלי הדם הקטנים הפריפריים בגוף. כתוצאה מכך נפגעים איברי מטרה שניזונים מאותם כלי דם קטנטנים כמו העיניים והכליות. בנוסף, נמצאות בסיכון גבוה כפות הרגליים, שהן בין הראשונות להיפגע במצבים של סוכרת ממושכת ונוירופתיה סוכרתית.
הפגיעה בכלי הדם הקטנים משפיעה על העצבים בכפות הרגליים ולכן, מופיעה תמונה נוירולוגית מורכבת:
תחושתית: קיימת ירידה בתחושה עד כדי אובדן תחושה מוחלט בכפות הרגליים ובאצבעות כפות הרגליים. הסכנה כאן כפולה פעם אחת ישנה סכנה לפציעה בכף הרגל כי מערכות החישה אינן תקינות ופעם שניה, כאשר כבר התרחשה הפגיעה וישנו פצע בכף הרגל – מערכת הכאב אינה תקינה, כלומר, לא מופיע כלל כאב. כך שייתכן מצב שישנו פצע פתוח בכף הרגל והוא אינו מטופל. בשלב זה, לצערנו, הדרך לזיהום של כף הרגל קצרה ומסוכנת.
תנועתית: מופיעה חולשת שרירים, שפוגעת בעיקר בתזמון הנכון ובתנועה המדויקת של כף הרגל כשהיא באה לפגוש את הקרקע ונושאת משקל בעת ההליכה. כתוצאה מכך עלולים לקרות שני דברים: הראשון, יכולת ההתאמה וההתמודדות של כף הרגל למשטחים משתנים,
שהם הכרח המציאות, יורדת ולכן עולה הסכנה לפציעה בכף הרגל. השני, המפגש של כף הרגל אינו מווסת נכון ונוצרת מין "צליפה" של כף הרגל בקרקע. אותה "צליפה" מכיוון שהיא מתרחשת פעמים רבות בהליכה, פוגעת במבנה כף הרגל וגורמת לקריסה של הקשתות הטבעיות של כף הרגל. כף רגל שאיבדה את צורתה התקינה נמצאת בסכנה גבוהה מאד להתפתחות פצעי לחץ.
פגיעה במערכת העצבית האוטונומית: השינויים בכף הרגל יתבטאו במראה מאד אופייני – עור דק, מבריק ופריך, וכן חוסר איזון במנגנון ההזעה והלחות בכפות הרגליים, שהופך אותן ליבשות ופגיעות במיוחד.
מעל כל אלה, מכיוון שישנה בעיה של זרימת דם אל כפות הרגליים, כאשר כבר נוצר פצע (בין אם כתוצאה מחבלה או פצע לחץ), אין מספיק דם וגורמי ריפוי שיסגרו את הפצע ויגנו מפני זיהום.
פצע מזוהם ולא מטופל יוביל לזיהום מפושט יותר בכף הרגל עד מצב בו אין ברירה אלא לקטוע כירורגית את החלקים הנגועים.

מה תפקיד המדרסים לסוכרתיים והנעליים לחולי סוכרת?
ראשית – מניעת פציעות וסיבוכים בכף הרגל. מדרסים לחולי סוכרת מאופיינים בראש ובראשונה בהתאמה המדויקת ביותר לקימורי כף הרגל. מדרס שאינו מותאם היטב עלול ליצור אזורי לחץ ושפשופים, שכאמור עלולים להתפתח לפצעים ולהסתבך. כיום עומדת טכנולוגיית CNC לעזרתם של בעלי המקצוע ובאמצעות סורקי לייזר ניתן לקבל תמונה מדויקת תלת ממדית של קימורי הרגל ולהתאים להם בצורה ממוחשבת את המדרס ברמת דיוק של 1:1. מחקרים שנעשו, הראו כי השימוש בטכנולוגיית CNC מעלה את דיוק לקיחת המידות ביחס לשיטות המסורתיות.

שנית – טיפול בפצע קיים בכף הרגל. טיפול בפצע בכף רגל סוכרתית הוא דחוף ונעשה בתיאום עם אורתופד מומחה או כירורג מומחה לטיפול בפצעים כרוניים. מטרת המדרסים לסוכרתיים, להסיר את העומס מהפצע הפתוח ולאפשר לו להחלים. חומרת הפצע היא שמנחה כיצד יש לטפל בו: האם על ידי מדרסים בהתאמה אישית ונעליים לחולי סוכרת ייעודיות? האם על ידי גבס קונטקט? או שאין ברירה ויש להתערב כירורגית.
בניית המדרסים לסוכרתיים ובחינתם נעשית תחת עינו המפקחת של הרופא המטפל.

שלישית – השלמות כף הרגל בנעל לאחר קטיעה. באין ברירה וכדי להציל את הרגל, לעיתים יחליט הרופא להתערב כירורגית ולקטוע את החלקים שהתפתחו לנמק. במקרים אלו יש צורך במדרסים כדי להשלים את החלקים שנקטעו ולמלא את החלל בנעל וכמובן, כדי למנוע פציעה נוספת.
הטיפול בכף הרגל הסוכרתית אינו מלא עד שלא הותאמו הנעליים הנכונות. הנעליים לחולי סוכרת צריכות להיות עמוקות, רחבות ומרופדות עם סוליה מחוזקת בעלת רוקר, שמאפשר העברת משקל במינימום העמסה על כף הרגל. גם כאן המטרה להגן על כף הרגל ולאפשר ריפוי פצע,
במידה וקיים. השילוב של מדרסים בהתאמה אישית מחומר רך ובולם זעזועים עם נעליים ייעודיות הוא שייתן פתרון שלם לכפות הרגליים שלכם.
כיום, התאמת המדרסים לסוכרתיים והנעליים, ובחינתם נעשית לאור פרוטוקול ברור והתוצרים מבוקרים בסיוע הטכנולוגיה המתקדמת ביותר – מעבדה לאבחון וניתוח הלחצים שמופעלים על כף הרגל בהליכה (DIPS-Dynamic In-shoe Pressure Measurement System). בדיקת יעילות המדרסים והנעליים בשיטה זו חשוב במיוחד עבור הסובלים מנוירופתיה סוכרתית, מכיוון שמערכת החישה הפריפרית פגועה. בסיום תהליך ההתאמה והבקרה, מקבל המטופל דו"ח בו מפורטים ערכי הלחץ בכף הרגל בכל שלב במחזור ההליכה. כך גם המטופל וגם הרופא המטפל שלו יכולים להיות בטוחים שכף הרגל מוגנת.
אם אתם סובלים מסוכרת, חשוב מאד שתקפידו על בדיקת מעקב תקופתית על ידי רופא מומחה. התעניינו במדרסים בהתאמה אישית והגיעו לייעוץ חינם להתאמת הפתרון הנכון ביותר עבורכם.

השמירה על כפות הרגליים שלכם היא באחריותכם ובהישג ידכם.

אנחנו כאן לשירותכם