כף רגל נוירופתית סוכרתית

מחלת הסוכרת, אחת המגפות של החיים המודרניים. מחלה נפוצה זו טומנת בחובה לא מעט סיכונים וסיבוכים. אחד מהם, הוא התפתחות כיב מזוהם בכף הרגל. בסוכרת, מניעה היא דרך הטיפול הטובה ביותר. מדרסים לסוכרתיים בהתאמה אישית וכן נעלים לסוכרתיים חיוניים למניעת כיבים וכן, מסייעים בהחלמת כיב קיים. עוד על הנוירופתיה הסוכרתית, השלכותיה ודרכי ההתמודדות איתה במאמר הבא.

כמה מילים על סוכרת
סוכרת, (Diabetes mellitus (DM, היא מחלה מטבולית מורכבת, אשר שכיחותה הולכת וגוברת בהתמדה. מספר חולי הסוכרת, לסוגיה, בארץ מגיע לכ- 400 אלף נפש. כמחציתם חיים עם הסוכרת, מבלי להיות מודעים לכך. הליקוי העיקרי במחלת הסוכרת, הוא הפחתה ביכולת התאים להשתמש בסוכר, שנמצא בדם והמהווה מקור אנרגיה חשוב ביותר ושחקן מרכזי בתהליך חילוף החומרים בגוף.
היות ומדובר בבעיית חילוף החומרים, סיבוכי המחלה פוגעים במערכות גוף שונות כמו: מערכת העצבים, אז מתפתחת תופעה המכונה נוירופתיה סוכרתית. מערכת כלי הדם, הלב, הכליות ורשתית העין. המסר החשוב ביותר לסובלים מהמחלה הוא, שסוכרת מאוזנת מעכבת ואף מונעת את הופעת הסיבוכים. לכן, בראש ובראשונה, חשוב לטפל ולאזן היטב את המחלה.

נוירופתיה סוכרתית – סיבוך שכיח בסוכרת
פגיעה במערכת העצבים ההיקפית בשל הסוכרת נקראת “נוירופתיה סוכרתית” זהו הסיבוך השכיח ביותר במחלה והוא מופיע בכמחצית מהסובלים ממנה. לרוב, נוירופתיה סוכרתית אינה מסכנת חיים, אבל היא גורמת לסבל ופוגמת באיכות החיים.
ממחקרים עולה, שרמת סוכר גבוהה בדם פוגעת בתפקוד רשת העצבים ההיקפית ובכך תורמת להתפתחות נוירופתיה סוכרתית. שכיחות וחומרת התופעה קשורות ישירות למשך הסוכרת וחומרתה. ככל שהסוכרת לא מאוזנת ונמשכת זמן רב יותר כך הסיכוי לפתח נוירופתיה סוכרתית עולה.
סיבה נוספת להופעת נוירופתיה סוכרתית היא פגיעה בכלי הדם הקטנים שמספקים דם לעצבים עצמם. ככל שהעצב ארוך יותר, כך הוא רגיש יותר לנזק, מכאן, העצבים הראשונים שייפגעו יהיו אלה שמעצבבים את כפות הרגליים. זו הסיבה שהירידה בתחושה או הופעת הכאבים הנוירולוגיים (תחושת בערה, דקירה) מתחילות בדרך כלל בכפות הרגליים.
בין סיבוכי הסוכרת הרבים, אלו שקשורים לכפות הרגלים של חולי סוכרת, מהווים סיבוך רפואי רציני.
הסובלים מכף רגל סוכרתית מתאשפזים בתכיפות גבוהה בבית החולים ולמרות האשפוזים המרובים, מצבם מחמיר ולעיתים מחייב קטיעת גפה בשל כיב מזוהם.

הכאב – מערכת ההתרעה של הגוף
לנוירופתיה הסוכרתית תפקיד מפתח בהתפתחות כיבים בכפות הרגלים. כתוצאה מהנזק לסיבי העצבים התחושתיים, הכאב הלוא הוא “האזעקה” של גופנו נחלש והמסר מהאזור הפצוע בכף הרגל לא עובר למוח. בשל הירידה בתחושת הכאב, הסובלים מנוירופתיה סוכרתית עלולים להתעלם או לפספס פציעה, שפשוף או חתך בכף הרגל. כאן אפילו פציעה קלה וזניחה, לכאורה, כמו שפשוף מנעל לא מתאימה או חבלה עקב הליכה ברגלים יחפות מסכנת את החולה. הנוירופתיה, שפוגעת בתחושה עלולה לגרום גם לעיוות במבנה כף הרגל. תבנית הליכה לקויה, שבאופן טבעי היתה מעוררת כאב, מחמירה בהעדר התרעת כאב, אז קיים סיכון לפציעה ולעיוות מבנה כף הרגל.

כיב בכף רגל סוכרתית – סכנה אמיתית
ברגע שעור כף הרגל נפגע, המשך התנועה ונשיאת המשקל על האזור הפצוע פוגם בתהליך הריפוי. באופן בלתי נמנע, החיידקים שנמצאים על משטח כף הרגל מזהמים את הפצע וחודרים פנימה לרקמות עמוקות יותר באין מפריע. בקרב הסובלים מסוכרת, תהליך הריפוי והתגובה הדלקתית הטבעית של הגוף לאחר הפציעה לקויים בשל ירידה באספקת הדם לאזור כפות הרגלים, שהיא כאמור סיבוך נוסף של הסוכרת. הפצע המזוהם מתקשה להחלים והזיהום פוגע ברקמות הרכות ועלול אף להתפשט לעצמות כף הרגל. נמק מזוהם שכזה מהווה סכנת זיהום לגוף כולו ולעיתים לא נותר אלא לקטוע בהליך כירורגי את האזור המזוהם כדי להגן על יתר הרגל והגוף כולו.

מדרסים לסוכרתיים ונעליים מותאמות לחולי סוכרת
איזון הסוכרת, נשיאת המשקל הלקויה, הנוירופתיה, הליקוי בתפקוד מערכת כלי הדם והטיפול בזיהומים אם מתפתחים – כולם קריטיים ומצריכים מעקב רפואי שוטף. כאן נרחיב על חשיבות המדרסים לחולי סוכרת בשילוב עם הנעלה אורתופדית מותאמת על מנת למנוע כיבים בכף ורגל וכן, על תפקידם כחלק מטיפול משולב בכיב אם התפתח.
כמו ביתר סיבוכי הסוכרת, כך גם בסיבוכים שקשורים לכפות הרגליים המניעה היא הטיפול הטוב ביותר.
תפקיד המדרסים לסוכרתיים בהתאמה אישית הוא לספק יציבות, רכות והגנה לכף הרגל ובכך להבטיח שלא ייווצרו שפשופים או פציעות. המדרסים לסוכרתיים ממקמים את כף הרגל במנח הנכון, מבטיחים נשיאת משקל בתבנית נכונה ומפזרים בצורה נכונה את הלחץ שמופעל על כף הרגל בעת הדריכה. נעליים אורתופדיות שמותאמות לחולי סוכרת משלימות את התמונה. הנעל חייבת להיות עמוקה ורחבה מספיק כדי למנוע שפשופים ומאידך, עליה להבטיח יציבות ולהיות קשיחה באזור העקב וקשת כף הרגל.
במקרה שהתפתח כיב בכף הרגל או במצב של היסטוריה של כיבים בכף הרגל, השימוש במדרסים בהתאמה אישית, הכרחי. המדרסים ישחררו את האזורים הפגועים מנשיאת משקל ויאפשרו לתהליך הריפוי להתקדם. בנוסף, המדרסים יספקו ריפוד לאזורים הבריאים כדי למנוע את פגיעתם.

** הכתוב הינו בגדר מידע לגולש. אין בו משום חוות דעת רפואית והוא אינו מחליף פניה והתייעצות עם רופא

אנחנו כאן לשירותכם