סקירה עדכנית על כאבי דורבן | פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis)

מה חדש? סקירה עדכנית פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis) / כאבי דורבן / כאבים בעקב כף הרגל / דלקת בפלאנטר פסיה

רבות נכתב על התופעה הנפוצה והמציקה – פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis) ונראה שתמיד יש מה לחדש ולהוסיף. במאמר זה נביא מידע שעלה בסקירה עדכנית מ-2024 ובה מבט כללי אודות האפשרויות הנפוצות לטיפול ומניעת פתולוגיה זו.

אז מה זה בכלל פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis)?

כאבים בעקב "דורבן" –

מדובר באחת מפציעות "שימוש היתר" (over use) הנפוצות ביותר. ככלל, מדובר בתופעה של שינוי במבנה הרקמה, כלומר תופעה ניוונית ולא דלקתית כפי ששמה מרמז ונהוג היה לחשוב עד לאחרונה. למרות זאת, מרבית הטיפולים המקובלים, שנבדקו ונמצאו יעילים מיושמים גם בפרוטוקולים של טיפול בדלקות גידים ורצועות.

התופעה עשויה להשפיע על כ-10% מהאוכלוסיה הכללית בשלב כזה או אחר, כשהיארעות גבוהה יותר בין הגילים 40-60, נפוצה יותר בקרב נשים. בנוסף, מדובר בפתולוגיה שנחשבת גם פציעת ספורט מאד שכיחה בקרב רצים ובקרב העוסקים בספורט שכולל נשיאת משקלים, קפיצות ונחיתות מרובות. מאידך, עלה במחקר כי נמצאים בסיכון לפתולוגיה אלו שמבלים את מרבית היום בישיבה ואלו שסובלים ממשקל עודף.

כמו כן, נמצא קשר בין מאפיינים ביומכניים מסויימים כמו Pes Cavus (קשת פנימית גבוהה), Pes Planus (קשת פנימית שטוחה), גיד אכילס מקוצר לבין התופעה. 

כשהסטטיסטיקה מדברת

ברוב המקרים ניתן יהיה לפתור את הבעיה בטיפול שמרני, אך בערך ב1% מהמקרים תידרש התערבות ניתוחית.

לכן, ניתן דגש רב לקשת הטיפולים השמרניים, שחלקם מהווים גם טיפולים מונעים הן את ההופעה ראשונית של הפתולוגיה וכן, את הישנותה.

בכ-30% מהמקרים הכאב יופיע בשני העקבים יחד.

פלאנטר פסיה (Plantar Fascia) -נעים להכיר

מדובר ברצועה עבה של רקמת חיבור צפופה שממוקמת ממש מתחת לעור כף הרגל, והיא מחולקת ל-3 חלקים: באמצע ה-Plantar aponeurosis, חלק חיצוני וחלק פנימי משני הצדדים. הפסיה נמתחת מראשי המסרק (אזור כריות כף הרגל) ועד לזיז הפנימי של עצם העקב. הפסיה מהווה את המבנה הראשוני שתומך בקשת כף הרגל.  הפסיה בנויה כך שתוכל לעמוד בעומסי לחץ ומתח בפעילויות בנשיאת משקל החל מעמידה, דרך הליכה ועד ריצה, קפיצות ודרישות ספורטיביות אחרות. מאידך, עומס חריג עלול לגרום לקרעים מקרוסקופיים חוזרניים ברקמת הפסיה אשר בהמשך יכולים לגרום לכאבים בעקב "דורבן" | פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis).

דורבן בכף הרגל: התסמינים והטיפולים

אז איך זה מרגיש?

לפלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis) – דורבן סימפטומים ספציפיים: כאב ממוקד בחלק הפנימי על העקב ללא הקרנה. הכאב יכול להופיע בצעדים הראשונים בבוקר או לאחר מנוחה ממושכת. יתכן שהכאב יחלוף או ידעך עם התקדמות הפעילות וההליכה, אך ישוב בסיום היום במהלך פעילות ממושכת בנשיאת משקל. 

איך אדע אם יש לי דורבן?

אבחנת דורבן – פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis) נעשית על ידי בדיקה קלינית וכוללת תשאול לגבי התנהגות הכאב לצד מבחנים מסייעים כגון : windlass test ובחינת טווח תנועת הקרסול.

במידה ויחליטו האורתופד/ית לבצע בדיקות דימות ניתן יהיה להיעזר באולטרסאונד אבחנתי בהצלחה או בבדיקת MRI. צילום רנטגן ישמש לשלילת אבחנות אחרות שעשויות לגרום לכאבים דומים.

עולם של טיפולים ב- דורבן | פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis)

התופעה מטופלת היטב וביעילות באמצעים שמרניים ורק מיעוט יגיעו למצב שיצריך התערבות ניתוחית.

טיפולים שמרניים לא פולשניים

מנוחה, קומפרס קרח  וטיפול תרופתי אנטי דלקתי NSAID: הטיפולים הזמינים ביותר כשניתן ליהנות מיעילותם בעיקר בשלבים הראשונים של הופעת הפתולוגיה.

פיזיותרפיה ומתיחות: אחת משיטות הטיפול היעילות ביותר וחשובות גם למניעה. תרגילי חיזוק שרירים ומתיחות ספציפיות הציגו יעילות מובהקת במחקרים.

ב"עמית אורתופדיה" אנחנו מקפידים להדריך את מטופלינו בתרגילי חיזוק ומתיחות וממליצים לשלבם בשגרת החיים מתוך הבנה שהטיפול הטוב והיעיל ביותר הוא מניעה.

אולטרסאונד טיפולי: שיטת טיפול ותיקה ובטוחה, שזמינה בעיקר דרך מכוני פיזיותרפיה. שיטה זו נחקרה רבות ונמצאה כבעלת יעילות חלקית, ולכן כיום אינה מאוד נפוצה.

גלי הלם ESWT-Extracorporeal shock wave therapy : שיטת טיפול שהציגה יעילות טובה במחקר כשמדובר בדלקות גידים ובפתולוגיה זו בפרט. חוקרים סוברים שהוויברציות שנוצרות על ידי מתמר גלי ההלם משפרות את זרימת הדם באזור המטופל, מקדמות יצירת כלי דם במקום המטופל (promote neovascularization) וכן, משפיעות על סיבי העצבים שמשתתפים בתהליך הדלקתי המכאיב.

ב"עמית אורתופדיה" אנחנו מטפלים ב- פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis) | כאבי דורבן במכשור מתקדם של החברה השוויצרית EMS ומיישמים תכנית טיפול שיעילותה אושרה על ידי ה-FDA לאחר הצגת מחקרים קליניים אודות יעילותה.

לקריאה נוספת על טיפולי גלי הלם אצלנו ב"עמית אורתופדיה"

טיפולים שמרניים פולשניים

לקטגוריה זו נכנסים טיפולי ההזרקות, שמבוצעים על ידי רופאים אורתופדים ונסקור אותם בקצרה.

הזרקת קורטיקוסטרואיד: המטרה-הפחתת הדלקת והכאב. כאמור, למרות שמדובר בפתולוגיה ניוונית ולא בתהליך דלקתי, נמצא במחקר כי קורטיקוסטרואיד משפיע על חלבונים ברקמה ועל גורמי גדילה באופן שמפחית את הכאב.

הזרקת PRP: Autologous blood derived injections או Platelet rich plasma (PRP) הפכה בתקופה האחרונה לטיפול פופולרי בדלקות גידים ורצועות וב- כאבים בעקב "דורבן" |  פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis) במטרה לעודד היווצרות רקמה בריאה חדשה. מכיוון שהתופעה אינה מערבת תהליך דלקתי, ההנחה היא שטיפול ב PRP יהיה יעיל יותר מזריקה אנטי-דלקתית וישפיע לטובה על הכאב.

זריקות Botulinum toxin: טיפול שמכוון למערכת העצבית-תחושתית במטרה לעכב ייצור פפטידים שקשורים לכאב מקומי ברקמה. 

טיפולים ניתוחיים

גם קבוצת טיפולים אלו מבוצעת על ידי רופאים אורתופדים ועיקרם ממוקד בשחרור המתח של ה-Plantar fascia על ידי תהליך שנקרא Plantar fasciotomy שיכול להיעשות בפתיחת חתך ניתוחי או על ידי אנדוסקופיה. ככלל, מדובר במיעוט המקרים שיגיעו לפתרון ניתוחי ולא יפיקו תועלת ומזור בטיפול שמרני.

מניעה

אז כפי שהדגשנו התרופה הטובה ביותר היא מניעה. הקפדה על הנעלה מתאימה ומדרסים בהתאמה אישית למי שנמצא בקבוצת סיכון לצד תרגול מתיחות, שמירה על טווח התנועה של הרקמות והמפרקים באזור כף הרגל-קרסול בשילוב חיזוק השרירים של הגפיים התחתונות בהחלט מהווים את הקו הראשון של המניעה. 

כמה פשוט, ככה יעיל!

לסיכום, מחקרים קליניים ומאמרים רבים נכתבו על הפתולוגיה העקשנית והנפוצה הזו – פלאנטר פסאיטיס (Plantar Fasciitis) | כאבי דורבן. בדומה לפתולוגיות ניווניות אחרות, מניעה שווה הרבה זמן ומשאבים שמושקעים בטיפול. במאמר זה הבאנו מבט עדכני על הטיפולים שקיימים כיום עם מסר מוביל: הקפדה על הנעלה נכונה ותנועה בריאה תמנענה תחלואה ומכאוב.

 

A Review of Common Interventions and Preventive Options Used in the Treatment of Plantar Fasciitis; Transactions on Materials, Biotechnology and Life Sciences ISSN: 2960-1932, eISSN: 2960-2319 | Volume 3 BLSME 2024

 

אנחנו כאן לשירותכם