טיפול במדרסים מבוסס מעבדת הליכה DIPS

מה הם מדרסים?
מדרס בהתאמה אישית, הינו אביזר אורתופדי הנבנה בהתאם למבנה כף הרגל, קימוריה והצורך הטיפולי.
מדרס איכותי המותאם אישית, מפזר את אזורי הלחץ בצורה נכונה. תורם לשיפור היציבה ולחלוקה בריאה יותר של עומס ולחץ המופעלים על כף הרגל: עמידה, הליכה, ריצה ודרישות התנועה בענפי הספורט השונים.
במידת הצורך, ניתן לבנות מדרס המתקן ליקויים וסטיות מבניות ותפקודיות של כף הרגל בנשיאת משקל. מדרס מסוג זה, מתערב במיקום ציר הכח שהגוף מפעיל על הקרקע ומתאים אותו לדרישות הביומכניות של המטופל.

למי נחוץ השימוש במדרסים? מהם הגורמים המרכזיים לצורך בשימוש במדרסים?
הטיפול במדרסים בהתאמה אישית פונה לקשת רחבה של אוכלוסיות וצרכים: ספורטאים, בריאים וחולים.
• אוכלוסיה בריאה פעילה וספורטיבית, מקצועית וחובבנית, המעוניינת גם בשיפור הישגים. החשיבות היא במניעת פציעות ותחלואה עקב שחיקה (Over-use) .
• הסובלים מבעיות וכאבים על רקע אורתופדי כמו דורבן (Heel spur, Plantar Fasciitis ), כאבים בכריות כף הרגל (Metatarsalgia), דלקות גידים בקומפלקס כף הרגל-קרסול (דלקת באכילס, Tibialis posterior ועוד), ליקוי ביציבות הקרסול ונטייה לנקעים חוזרים, כאב ברכיים על סיבותיו השונות ואפילו כאבים במפרק ירך והגב התחתון.
• אוכלוסיית חולי הסוכרת אשר בסיכון לפגיעה עצבית-תחושתית, להם הטיפול במדרסים חשוב ביותר ובמקרים מסוימים תפקידו ממש להציל את רגליהם.

כיצד ניתן להתאים מדרסים לכף הרגל?
התאמת מדרסים הינה אמנות. דורשת ידע תיאורטי: אנטומיה, פתולוגיה וביומכניקה, לצד שליטה טכנית בשיטות השונות ללקיחת מידת כף הרגל וייצור המדרסים בהתאם.
קיימות שיטות רבות להתאמת מדרסים.
• השיטות המסורתיות, יצירת מודל מאוזן בגבס של כף הרגל על ידי חבישה בגבס, פולימר או על די הטבעה מונחית בתבנית ספוג.
• שיטות טכנולוגיות – CNC (Computer aided Design and manufacturing) כאן, הבנייה והייצור של המדרסים במערכת ממוחשבת.
לכל גישה היתרונות והתימוכין המחקרי שלה. אין גישה אחת שנכונה ויעילה לכל המטופלים ולכל הפתולוגיות. אורתוטיסט/טכנאי אורתופדיה שמיומן במגוון שיטות, יידע להעריך נכון את מצב המטופל ולהתאים את השיטה לצרכיו ולא להיפך.

מה זה PREASSURE MEASUREMENT?
במשך עשורים הערכת הלחצים בכף הרגל וכן הטיפול במדרסים התבססו על נתוני בדיקה סטטית בלבד, בעמידה.
כיום, הטכנולוגיה למדידת לחצים דינאמית, נכנסת יותר ויותר ליישום בקליניקה, וכבר איננה משמשת את המחקר האקדמי בלבד.
טכנולוגיית Dynamic In Shoe Pressure Measurement System DIPS מאפשרת, קבלת נתוני הליכה ולחצים בכף הרגל בזמן אמת: בהליכה, בריצה או בכל פעילות אחרת. הנתונים מזמנים הבנה עמוקה יותר של התנועה, ומספקים כלי חשוב להתאמה איכותית של המדרסים.
בנוסף, שימוש בטכנולוגיית DIPS פותח בפנינו עולם חדש של בקרת איכות. כעת, ניתן לבדוק את התנועה בהליכה עם המדרס שהותאם לכף הרגל ועל ידי כך לוודא את התאמתו המושלמת.

כיצד מבוצעת הבדיקה? מדוע חשוב לבצעה בזמן הליכה?
מעבדת ההליכה בטכנולוגית Dynamic In Shoe Pressure Measurement System DIPS מכילה רפידות עם חיישני לחץ רבים בצפיפות גבוהה המחוברות למשדר Bluetooth, שמעביר את נתוני התנועה לתכנת אנליזה.
רפידות החיישנים מוכנסות לתוך הנעליים.
המטופל מבצע את הפעילות בזמן אמת ותוצאות הביצוע נבחנות אל מול נתוני תנועה תקינה ונורמלית הן מבחינת מוקדי לחץ ומיקומם והן מבחינת סימטריה ואיזון.
מדוע חשוב לבצע את הבדיקה בתוך הנעל בתנועה? המדרסים ייעודם לשמש אותנו בתנועה ועל כן, חשוב לבדוק את נתוני הביצוע הן לצורך התאמת המדרסים והן לצורך הבקרה, בעת הפעילות הרצויה.

למי הבדיקה מתאימה?
האבחון חשוב במיוחד לשתי אוכלוסיות השונות מאד זו מזו.
ספורטאים, עבורם ההתאמה המדויקת של המדרסים משמעותה מניעת פציעות וביצועים טובים יותר.
• אוכלוסיית חולי הסוכרת והנוירופתיה (ליקוי תחושתי) על רקע הסוכרת. התאמה מדויקת חשובה למניעת פצעי לחץ, לטיפול במקרה שהתפתח פצע לחץ ואף להצלת כף הרגל מקטיעה.
בנוסף, האבחון מומלץ לסובלים מבעיות יציבה, תנועה והליכה, בעיות רפואיות או ממגבלות הנובעות משחיקה, עומס יתר, חבלה או פגם מולד.

למה תורמת בדיקה זו וכיצד היא מייעלת את תהליך התאמת המדרס למטופל? מה תרומתה העיקרית להליך זה?
מעבדת ההליכה DIPS משמשת כלי טכנולוגי רפואי לאבחון ליקויים בהליכה ובתנועה. אנו מבצעים את הבדיקה בתנועה, מזהים ומפענחים את הבעיה בזמן אמת, וכך אנו יודעים לקבוע את הטיפול הדרוש ולהתאים את המדרס בצורה מושלמת.

דוגמאות:
אצן, המתלונן על כאב באזור החיצוני של הקרסול לאחר מספר קילומטרים של ריצה ונשלח ע”י האורטופד המטפל להתאמת מדרסים.
חשוב לציין כי תפקוד הגוף והשליטה בתנועה שונים בתחילת הפעילות, במהלכה ו/או בסופה. במהלך פעילות בעצימות גבוהה, כגון ריצה ארוכה, השרירים מתעייפים והשליטה בתנועה פוחתת.
על מנת לזהות את הליקוי הביומכני שגורם לכאב, נכון לבצע את הבדיקה, באותם תנאים של עייפות שרירית.
• מטופלת סוכרתית עם פצע לחץ, על רקע נוירופתיה סוכרתית, מגיעה עם
הפניית אורתופד להתאמת מדרסים במטרה להסיר עומס מהאזור הנגוע.
הנתונים על מיקום הלחצים בכף הרגל, מתקבלים בבדיקת המעבדה הראשונה DIPS טרם בניית המדרסים.
המדרס נבנה בהתאם למיפוי הלחצים והנתונים המתקבלים במעבדה ברמת דיוק גבוהה ביותר.
לאחר קבלת המדרס, יש לבצע בדיקה נוספת, על מנת לוודא שאכן מוקדי הלחץ הוסרו והמטרה הושגה.
המטופלת תשוב לאורתופד עם דו”ח מסכם של המצב לפני הטיפול במדרסים ולאחריו.

קיימת חשיבות רבה לכך שהבדיקה, הבנייה והייצור של המדרס, מתבצעים במערכת סגורה מקושרת תחת קורת גג אחת.

כיצד בדיקת DIPS שונה מבדיקות אחרות להתאמת מדרסים?
• הבדיקה במעבדת ההליכה DIPS נותנת פתרון ייחודי בכך שהיא מתייחסת לתפקוד הספציפי עבורו קיים צורך במדרסים ובודקת אותו בזמן אמת, בעת הפעילות: הליכה, ריצה, קפיצה ונחיתה, האצה ובלימה.
• הבדיקה מעניקה מידע מדויק למתרחש בתוך הנעל. מבט ממוקד לאינטראקציה בין כף הרגל לבין משטח הדריכה. תחילה ללא מדרסים ולאחר הטיפול, עם המדרסים לצורך הערכת יעילות הטיפול.
• הטכנולוגיה זמינה וניידת ומאפשרת את איתור הליקוי התנועתי בזמן אמת, בעת הפעילות (במסלול הריצה, על מגרש הכדורסל, במשחק טניס, ברכיבה על אופניים וכיו”ב).
• הבדיקה מאפשרת ביצוע בקרה, וידוא של השגת המטרות הטיפוליות.

הכותבת: אורית שחם, פיזיותרפיסטית BPT, מנהלת מעבדת ההליכה במכון אורתופדי – עמית אורתופדיה בנס ציונה

2018-10-18T21:01:04+03:00
Translate »