כפות רגליים שטוחות

כפות רגליים שטוחות או מנח של יתר פרונציה (Over Prination)

כפות הרגליים שלנו הן הבסיס ליציבת הגוף כולו. כשהמנח שלהם לקוי, היציבה כולה מושפעת. יתר פרונציה, מצב שמכונה גם פלטפוס,  "כפות רגליים שטוחות", היא ליקוי ביומכני נפוץ שמתרחש בעת נשיאת משקל כאשר קשת כף הרגל קורסת תחת משקל הגוף. מנח כף רגל זה עלול ליצור מתח ואף דלקת במרכיבים שונים בכף הרגל, במיוחד באלו שתפקידם לייצב את כף הרגל, אך הם אינם מצליחים לעשות זאת כמו ה- Plantar Fascia.

 

אודות יתר פרונציה וכפות רגליים שטוחות

פעמים רבות בישיבה, ללא נשיאת משקל, כף הרגל תראה תקינה ולא שטוחה, אך מיד עם ההעמדות, כף הרגל תקרוס ותקבל מנח שטוח. אלו הן כפות רגליים שטוחות-גמישות וזהו המצב הנפוץ. נפוצות פחות אך בהחלט קיימות הן כפות רגליים שטוחות-נוקשות, אז המנח השטוח יבלוט גם ללא נשיאת משקל.

המנח השטוח של כף הרגל, במיוחד בכפות הרגליים הגמישות, עלול לגרום לעומס יתר על חלקים שונים בכף הרגל:

  • מתח על ה-Plantar Fascia (פלאנר פסיה) עלול לגרום ל- Plantar Fasciitis.
  • מתח על ה-Plantar Fascia (פלאנר פסיה) עלול לגרום ל- Heel Spur (דורבן).
  • עומס יתר על ראשי עצמות המסרק עלול לגרום ל- metatarsalgia (מטאטרסלגיה).
  • עומס על גיד ה- Tibialis Posterior עלול להביא ל- Posterior Tibial Tendonitis.
  • העברת מרכז הכובד בהליכה לאזור הפנימי בכף הרגל עקב צניחת הקשת עלול להעמיס על המפרק ה- metatarso phalangeal joint הראשון (1st MPJ) ולגרום ל- Bunion, בליטה באזור שמכונה גם Hallux Valgus

אי הנוחות בשל כפות רגליים שטוחות, פלטפוס, לא תופיע מיד וישנם כאלו שלא יחוו כאבים או אי נוחות כלל, אך כשהסימפטומים מופיעים ומתחילים כאבים, תבנית ההליכה משתנה וגובר העומס על כפות הרגליים.

 

הגורמים ליתר פרונציה וכפות רגליים שטוחות

ישנם גורמים רבים להשטחת כפות הרגליים, פלטפוס: משקל עודף, הריון או הטחת כפות הרגליים על משטח קשה עלולים להביא לחולשת מייצבי קשת כף הרגל וכתוצאה ליתר פרונציה.

> חולשת שרירים עקב העדר פעילות, התבגרות או הפעלת עומסים כבדים מדי על הרגליים יכולים להביא למנח של יתר פרונציה.

> נעליים שאינן מספקות תמיכת קשת ראויה יכולות להוות גורם תורם להתפתחות מנח יתר פרונציה בכפות הרגליים.

 

מניעה לטיפול ביתר פרונציה וכפות רגליים שטוחות (פלטפוס)

מניעת הסימפטומים שקשורים לכפות רגליים שטוחות מתחילים בשמירה על השרירים שמייצבים את כפות הרגליים. האויב הגדול ביותר של גופנו הוא אורח החיים היושבני והלא פעיל שלנו. פעילות גופנית, תרגילי שיווי משקל ותרגילים פונקציונליים פרט לכך שיסייעו להרגשה הכללית, הם גם ישמרו על רגלינו ועל יציבתנו איתנה.

חשוב להקפיד על נעלים נוחות ומדרסים בהתאמה אישית לתמיכת קשת כף הרגל, מדרסים לפלטפוס. תפקיד המדרסים לפלטפוס, לספק לכף הרגל את התמיכה והיציבות, שהשרירים המייצבים אינם מסוגלים לספק. השימוש במדרסים מומלץ לחיילים, לספורטאים ובמיוחד לאצנים וטריאתלטים המציבים לכפות רגליהם אתגרים בעצימות גבוהה.

בעמית אורתופדיה נעריך את מצבכם ונתאים לכם את המדרס הנכון ביותר לכפות הרגליים שלכם בהתחשב באופן היציבה ובתבנית ההליכה הייחודיות לכם. בואו לבדיקה ללא עלות וללא התחייבות.

אנחנו כאן לשירותכם