סינדרום בגיד הטיביאליס פוסטריור | PTD

סינדרום בגיד הטיביאליס פוסטריור (Posterior Tibial Syndrome PTS)

ייתכן ונתקלתם בתופעה בשם: Posterior Tibial Tendonitis או Posterior Tibial Dysfunction PTD.

מדובר בבעיה אורתופדית נפוצה שנובעת מכך שהגיד (החלק בשריר שמחבר בין השריר לבין עצם) של שריר ה- Tibialis Posteriorנמתח יתר על המידה. הגיד עובר מהאספקט האחורי של השוק, מאחורי הפטישון הפנימי בקרסול ומתחבר לעצמות כף הרגל בחלקן התחתון. המתיחה היתרה של הגיד גורמת לדלקת , שביחד איתה נפגע גם תפקודו בתמיכת קשת כף הרגל והתוצאה היא קריסה של כף הרגל עד כדי מנח כף רגל שטוחה (Flat Foot).

הכאבים ב- Posterior Tibial Tendonitis מחמירים בנשיאת משקל בעיקר בזמן הליכה או ריצה. הדלקת יכולה להיות משולבת עם Plantar fasciitis, דורבן או כאבים אחרים בכף הרגל בשל תבנית היציבה הלקויה.

הגורמים שנמצאים מאחורי הדלקת בגיד

Posterior Tibial Tendonitis פורצת, כאמור, עקב מתיחת יתר של הגיד וכן, שימוש יתר ועייפות שריר הטיביאליס פוסטריור. המנח היציבתי שמתקבל הוא כפות רגלים שטוחות או בשפה המקצועית יתר פרונציה (Over Pronation). פעילות במשך שנים במנח של פרונצית יתר עלול להחמיר את מצב הגיד ולהביא לכך שלא יוכל לתפקד כלל כתומך קשת כף הרגל, מצב שמכונה: Posterior Tibial Dysfunction. בתחילה עם פרוץ הדלקת יופיעו כאב ונפיחות, שיחלפו ספונטנית או לאחר נטילת תרופות אנטי דלקתיות. עדיין, חשוב לאבחן ולטפל בליקוי היציבה כדי למנוע את הישנות הבעיה.

מניעה וטיפול בדלקת בגיד הטיביאליס פוסטריור

הצעד הראשון, עם הופעת הכאבים הוא פנייה לרופא אורתופד-מומחה כף רגל כדי לקבל אבחנה ברורה והנחיות לטיפול.

טיפול שמרני (לא ניתוחי או תרופתי) בבעיה כולל שימוש במדרסים בהתאמה אישית, שיספקו תמיכה לקשת כף הרגל ויקלו על עבודת השריר ובמקביל גם יסירו את המתח מהרצועה הכפית (Plantar fascia).

בנוסף וכחלק מאורח החיים, הקפידו על פעילות גופנית מגוונת. אימוני כושר פונקציונלים, תרגילי שיווי משקל ופעילות גופנית בריאותית ונכונה ישפרו את תפקוד השרירים היציבתיים שלכם, ששריר ה- Tibialis Posterior הוא אחד מהם.

אנחנו כאן לשירותכם